Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Vrútky(6. februára 2020)

Európske investície zásadne menia stav železničnej dopravy na Slovensku. Do Žilinského kraja pribudne postupne v troch najbližších rokoch až 25 nových komfortných vlakových súprav pre regionálnu dopravu. Prvú z týchto vlakových súprav dnes predstavili verejnosti vo Vrútkach.

„Nové vlaky, ktoré v posledných rokoch pribúdajú v slovenských regiónoch, sú pre cestujúcich ďalším z argumentov, prečo nechať auto doma a cestovať do práce, či do školy verejnou dopravou. Je to správna cesta, a som veľmi rád, že Európska únia nám pomáha na našej ceste k ekologickejšej doprave,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Európska komisia schválila na projekt nákupu 25 kusov elektrických ucelených jednotiek z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) príspevok vo výške 134,5 milióna eur. Celkové náklady na projekt, vrátane povinného národného spolufinancovania, predstavujú takmer 160 miliónov eur.

V rámci projektu budú dodané dve verzie elektrickej jednotky, a to 13 kusov elektrických jednotiek s kapacitou minimálne 220 miest a 12 kusov elektrických jednotiek s kapacitou minimálne 300 miest. Výrobcom vlakov je Škoda Transportation, a. s. a ŽOS Trnava, a.s.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) bude vlakové jednotky nasadzovať na týchto regionálnych tratiach:

  • Žilina – Púchov – Trenčín
  • Púchov – Horní Lideč (CZ)
  •  Žilina – Čadca
  •  Čadca – Skalité – Zwardoň (PL)
  •  Žilina – Liptovský Mikuláš

V rokoch 2010-2015 vďaka fondom EÚ pribudlo do slovenských regiónov 100 nových a zmodernizovaných regionálnych vlakov. V novom programovom období sa v súčasnosti realizujú dva projekty obnovy vlakov: už spomínaný nákup 25 elektrických vlakov pre žilinský región a tiež nákup 21 dieselových vlakov, ktoré sú postupne nasadzované v okolí Zvolena a Banskej Bystrice. V realizácii je projekt obnovy vozidiel ozubnicovej železnice vo Vysokých Tatrách. Medzi ďalšie plánované eurofondové investície do železničnej dopravy patrí dodanie a inštalácia systému ETCS do 25 kusov elektrických jednotiek a výstavba troch stredísk technicko-hospodárskej údržby vlakov v Nových Zámkoch, Zvolene a v Humennom.  

 

Predstavenie nových elektrických vlakov

 

Nové vlaky majú pohodlné sedadlá oranžovej farby

 

Interiér nového elektrického vlaku

 

 


Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava