Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Čadca (23. mája 2016)

Dobrá správa pre Kysuce: na jeseň budúceho roku bude v Čadci postavený nový most na hlavnej ceste, ktorá patrí k najvyťaženejším v Žilinskom kraji. Na slávnostnom začiatku stavebných prác sa zúčastnil aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely.

Cesta I/11, ktorej súčasťou je horelický most, je významným dopravným spojením medzi Českou republikou a mestom Žilina. Slúži aj ako obchádzková trasa v čase uzávierky diaľničného tunela Horelica. Pred dvoma rokmi bol do užívania odovzdaný nový mestský obchvat, avšak bez mosta, svojej kľúčovej časti. Jeho stav bol natoľko havarijný, že nestačila štandardná rekonštrukcia, ani plánované peniaze. Most bude potrebné zdemolovať a nanovo postaviť.

"Pevne verím, že už na budúcu jeseň bude doprava v meste a po novom moste plynulá a bez zdržaní," povedal v Čadci minister R. Brecely. "Čo sa týka ďalších ciest v tomto regióne, som veľmi rád, že na Kysuciach sa buduje diaľničné spojenie na Poľsko, ktoré tak dlho chýbalo. Verím, že v priebehu nasledujúcich týždňov podpíšeme zmluvu na výstavbu diaľnice z Čadce do Svrčinovca", dodal minister R. Brecely.

V rámci stavby bude vybudovaný úplne nový mostný objekt vedený ponad železničnú trať, areál čistiarne odpadových vôd a rieku Kysuca. Doprava na ceste I/11 v mieste výstavby bude obmedzená. V čase demolácie pôvodného a výstavby nového mosta bude cesta v danom bode úplne neprejazdná, maximálne v trvaní 12 mesiacov. Primárna obchádzka bude vedená cez cestu I/11A, ktorej súčasťou je tunel Horelica. Okrem toho bude vytvorená aj obchádzka prostredníctvom miestnych komunikácii napr. pre autobusovú dopravu. Súčasťou tejto obchádzky je aj výstavba železničného priecestia, ktoré by malo byť sprejazdnené v lete.

Projekt výstavby mosta v Čadci plánuje ministerstvo dopravy financovať s pomocou Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Zhotoviteľom je česká firma FIRESTA-Fišer. Predpokladané stavebné náklady sú 7,9 mil. eur (s DPH).


Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 905 620 189
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava