Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Žilina (20. mája 2019)

V meste Žilina už premáva 27 nových, energeticky úsporných trolejbusov. Toto krajské mesto ich získalo vďaka príspevku z fondov Európskej únie. Dnes si jazdu moderným nízkopodlažným trolejbusom vyskúšal aj minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek spolu so zástupcami mesta.

„Nové trolejbusy sú do prevádzky nasadzované postupne v posledných dvoch rokoch a Žilinčania si ich už stihli obľúbiť. Vďaka nim je verejná doprava v tomto krajskom meste ekologickejšia. Som veľmi rád, že Žilina využíva eurofondy naplno a spoločne pripravujeme ďalšie investície na rozvoj dopravnej siete,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

V Žiline sa realizovali dokopy dva projekty nákupu trolejbusov za 14,5 milióna eur. V prvej fáze bolo zakúpených 15 trolejbusov, neskôr si Dopravný podnik mesta Žiliny uplatnil opciu v  zmluve s dodávateľom na ďalších 12 kusov trolejbusov.  Do konca tohto roka budú zakúpené ešte ďalšie dva nízkopodlažné trolejbusy s pohonom, ktoré budú slúžiť na obslúženie koncového rekreačného a oddychového územia, kde zabezpečuje dopravu MHD.

„Žilinská mestská hromadná doprava prešla v posledných rokoch výraznou obnovou vozidlového parku. Na našich cestách pribudli nové trolejbusy, autobusy, dokonca dva elektrobusy. Aj vďaka týmto novým vozidlám je cestovanie verejnou dopravou v Žiline kvalitnejšie, ekologickejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie,“ doplnil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Mesto v spolupráci s ministerstvo dopravy pripravuje ďalšie projekty, ktoré by mohli byť realizované s podporou eurofondov v najbližších rokoch. Ide o modernizáciu údržbovej základne trolejbusov, modernizáciu infraštruktúry trolejbusovej dráhy a meniarní, ako aj výstavbu nových trolejbusových tratí a obratísk v Žiline.

 Žilinský región je jedným z regiónov, ktoré najviac profitujú z európskych investícií. Od roku 2007 doteraz tu bolo preinvestovaných viac ako 1,5 miliardy eur na železnice, cesty I. triedy, nové regionálne vlaky, či verejnú osobnú dopravu. Momentálne sú v okolí Žiliny rozostavané aj dva diaľničné úseky, ktoré komplikujú miestnu aj tranzitnú dopravu. Minister dopravy A. Érsek o tom hovoril s primátorom mesta Petrom Fiabáne už viackrát, pričom ministerstvo je pripravené pomôcť mestu prekonať toto ťažké obdobie.

 

 

Trolejbusy v Žiline

Trolejbusy v ŽilineRiadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava