Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Prešov (3. júla 2016)

Diaľnica medzi Ružomberkom a Košicami v dĺžke 190 kilometrov bude o štyri roky kompletná. Doteraz chýbajúci osemkilometrový juhozápadný obchvat mesta Prešov sa začne stavať už koncom tohto roka. Oznámil to dnes v Prešove minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely.

"Dopravné problémy v Prešove boli dlhodobo prehliadané. Zarezonovali dokonca názory analytikov z Bratislavy, ktorí akoby nevideli potrebu okamžitého riešenia situácie. Tranzitnú dopravu potrebujeme dostať z mesta preč čím skôr, preto som vydal pokyn na urýchlenie výstavby diaľničného obchvatu v smere od Popradu na Košice", povedal minister dopravy R. Brecely.

"Každá nová vláda prehodnocovala tendre svojich predchodcov, vypisovala nové súťaže pod rúškom politického PR a výsledok je ten, že výstavba na mnohých úsekoch stála a neustále sa začínalo od piky. Najdrahšia diaľnica je tá, ktorá nie je postavená", dodal Brecely.

Diaľničný úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh v dĺžke necelých osem kilometrov postaví združenie firiem Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav, Metrostav Slovakia za 356,34 milióna eur. Projekt bude spolufinancovaný z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra.

Ťažiskom diaľničnej výstavby bude v najbližších rokoch okrem Žilinského kraja aj východné Slovensko. Okrem juhozápadného obchvatu Prešova sa začnú stavať aj dva úseky v Košiciach v dĺžke 40 kilometrov. Úseky D1 Budimír – Bidovce a R2 Košice Šaca – Košické Oľšany budú tvoriť juhovýchodný obchvat mesta Košice. V príprave sú aj ďalšie veľké projekty: úsek rýchlostnej cesty R2 s tunelom Soroška a prvá fáza severného obchvatu Prešova. V najbližších rokoch bude dokončený aj tzv. malý, mestský obchvat Prešova, obchvat Bardejova, cesty I. triedy v úseku Šarišský Štiavnik – Hunkovce a Smilno – Svidník. Kompletnou modernizáciou prejdú desiatky kilometrov ciest I. triedy, vrátane mostov a križovatiek. Okrem dobudovania potrebnej dopravnej infraštruktúry dostane región nový ekonomický a sociálny impulz, keďže pri stavebných projektoch získajú prácu tisícky ľudí.

Technické údaje o projekte D1 Prešov, západ – Prešov, juh:

Dĺžka úseku: 7870 m
Dĺžka tunela: 2, 24 km
Počet mostov: 18
Počet vetiev križovatiek: 17


Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 905 620 189
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava