Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Ľubľana (22. apríla 2016)

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely predstavil priority Slovenska v oblasti dopravy na konferencii o Investičnom pláne pre Európu v slovinskej Ľubľane. Hovoril aj o projektoch vhodných na financovanie z tzv. Junckerovho balíčka.

Konferencia, na ktorej sa zúčastnili ministri dopravy krajín strednej a východnej Európy, bola venovaná Investičnému plánu pre Európu a možnostiam financovania dopravných projektov. Cieľom investičného plánu je vytvoriť podmienky na zvýšenie záujmu o investovanie v Európe.

"Značné finančné príležitosti a možnosti poskytuje Európsky fond pre strategické investície. V rezorte dopravy sme vytipovali viacero vhodných projektov na dobudovanie diaľnic D1, D3 a prioritných rýchlostných ciest, ktoré by mohli byť spolufinancované aj touto formou," povedal na konferencii R. Brecely. Vybrané projekty by podľa ministra mali napríklad prispieť k zníženiu dopravných zápch, prepojiť priemyselné zóny či výrobné závody s mestami a znížiť emisie a hluk v okolí obytných zón. Ako príklad za Slovensko uviedol minister Brecely obchvat hlavného mesta – diaľnicu D4. Európsky fond pre strategické investície (EFSI) známy aj ako Junckerov fond, ráta s finančným objemom 315 miliárd eur. Tieto financie predpokladá uvoľniť a využiť ako kombináciu verejných a súkromných zdrojov pre investície do reálnej ekonomiky počas nasledujúcich troch rokov (2015-2017).

EFSI poskytuje nástroje rizikového financovania (návratná forma investícií) prostredníctvom Európskej investičnej banky, ktoré sa nezakladajú na geografických alebo sektorových kvótach, ale na trhovom dopyte po investíciách. Cieľom investičného plánu je podporiť financovanie životaschopných investícií v Európskej únii.


Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 905 620 189
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava