Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

VYHĽADÁVANIE / SEARCH


Ružomberok (11. februára 2014)

Dnes sa oficiálne začala výstavba jedného z najpotrebnejších chýbajúcich úsekov diaľnice spájajúcej Bratislavu s Košicami. Základný kameň nového úseku D1 Hubová – Ivachnová slávnostne poklepal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Viac ako 15 kilometrov dlhý úsek s tunelom Čebrať bude vodičom k dispozícii v roku 2017.

"Na dnešný deň netrpezlivo čakali obyvatelia Ružomberka, ale tiež motoristi cestujúci zo západu krajiny na východ a opačne. Už o tri roky prestanú prúdiť cez mesto desaťtisíce áut a cesta do Tatier, Popradu a ďalej na východ bude zasa o niečo kratšia, ale najmä bezpečnejšia a plynulejšia," povedal na otvorení výstavby diaľničného obchvatu Ružomberka minister dopravy J. Počiatek. Ako dodal, "regiónu Liptova môže diaľnica priniesť nielen nové pracovné miesta, ale hlavne do budúcnosti dáva infraštruktúra dobrý predpoklad prílevu nových investorov a lepšie podmienky na rozvoj turizmu."

Zmluvná cena za výstavbu úseku, ktorý stavia konzorcium firiem (Váhostav, OHL ŽS) je 227 miliónov eur bez DPH. Ide o projekt, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov v dvoch fázach a v rámci dvoch po sebe nasledujúcich programových období (Operačný program Doprava a Operačný program Integrovaná infraštruktúra). Celkový príspevok z eurofondov vrátane povinného štátneho spolufinancovania predstavuje vyše 199 miliónov eur. Minister dopravy J. Počiatek podpísal rozhodnutie o poskytnutí finančného príspevku z aktuálneho finančného rámca eurofondov vo výške 70 mil. eur, potom čo projekt získal odporučenie od technických expertov Európskej komisie JASPERS. Rozhodnutie o potvrdení pomoci je v súčasnosti v schvaľovacom procese v Bruseli.

Technický popis projektu:
Úsek sa začína v križovatke Hubová, kde nadväzuje na pripravovaný úsek D1 Turany – Hubová. Končí sa pri obci Ivachnová a pokračuje ťahom D1 Ivachnová – Liptovský Mikuláš. Prostredníctvom križovatiek je zabezpečené prepojenie diaľnice s cestou I/59 smerom na Oravu a mesto Ružomberok.

Celková dĺžka úseku: 15,280 km
Mosty: 21
Tunel Čebrať: dĺžka tunelovej rúry 1,9 km


Vizualizácie projektu:


Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t. č.: + 421 918 825 059
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava