Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Bratislava (17. júna 2014)

Dnes slávnostne odštartovala výstavba dvoch diaľničných úsekov v okolí Žiliny. Základný kameň úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane najdlhšieho slovenského diaľničného tunela Višňové, ako aj úseku D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno dnes poklopal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

"Južný ako aj severozápadný ochvat Žiliny vodičom ušetria desiatky minút, ktoré už nebudú tráviť v kolónach alebo na križovatkách v centre mesta, zvýši sa bezpečnosť na cestách v celom kraji a v neposlednom rade sa výrazne pokročí vpred pri budovaní diaľničného spojenia východu a západu krajiny," povedal na slávnostnej ceremónii minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je súčasťou 25,8 kilometra dlhého južného obchvatu Žiliny. Po jeho dobudovaní ušetria vodiči na tejto trase 23 minút, respektíve čas potrebný na prejazd sa skráti o viac ako o polovicu. Vzhľadom na vysokú intenzitu dopravy? na tomto úseku je možné povedať, že po dobudovaní tohto obchvatu iba vodiči osobných áut za 24 hodín ušetria spolu 1 333 hodín a približne 4 000 litrov benzínu. Súčasťou dnes slávnostne odštartovanej výstavby úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je aj najdlhší slovenský tunel Višňové, ktorý meria 7 460 metrov.

Iba 4,2 kilometra dlhý diaľničný úsek D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno patrí medzi tie technicky najnáročnejšie na Slovensku. Prakticky celá jeho trasa totiž vedie buď po mostoch alebo cez tunel. Jeho výstavba v budúcnosti výrazne odbremení mesto Žilina od tranzitnej dopravy smerujúcej z alebo do Poľska. Slovensko dnes nemá so svojím severným susedom žiadne diaľničné spojenie a týmto stavom trpí nielen vzájomný obchod a vzťahy, ale aj ľudia žijúci pri súčasných hlavných cestných ťahoch. Predovšetkým ľudia na Kysuciach určite ocenia snahu rezortu dopravy čo najskôr tento stav zmeniť a dnes odštartovaná výstavba je ďalším krokom k splneniu tohto cieľa.

Výstavba diaľničných úsekov D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala a D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno bude financovaná aj z prostriedkov Operačného programu doprava. Vzhľadom na skutočnosť, že obe tieto stavby sú zaradené medzi projekty pripravené na fázovanie, počíta sa aj s čerpaním zdrojov z Operačného programu integrovaná infraštruktúra.


Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t. č.: + 421 918 825 059
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava