Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Bratislava (3. marca 2017)

Projekt diaľničného úseku D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno dnes schválila Európska komisia. Tento projekt získal ako druhý dopravný projekt v Európe nezávislé hodnotenie kvality od technických poradcov Európskej únie JASPERS (IQR), čo výrazne urýchlilo schvaľovací proces.

"Diaľničný úsek Žilina, Strážov – Žilina, Brodno je súčasťou obchvatu Žiliny, ktorý sa napája na diaľnicu D1 a D3. Jeho dokončenie netrpezlivo očakávajú obyvatelia mesta, ktorým ušetrí desiatky minút strávených za volantom. Tento úsek diaľnice D3 je zároveň dôležitou súčasťou dopravného spojenia s Poľskom," povedal minister dopravy, Arpád Érsek.

Európska komisia schválila projekt diaľnice pri ŽilineV septembri 2016 Európska komisia schválila Slovensku prvý veľký projekt (v hodnote nad 75 mil. eur). Išlo o druhú fázu výstavby diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Projekt D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, sa dnes stal druhým slovenským schváleným veľkým projektom. Obidva projekty sú súčasťou Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktorý je v rámci Slovenskej republiky lídrom v kontrahovaní ako aj čerpaní európskych fondov.

Takmer 4,3 kilometra dlhý diaľničný úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno patrí medzi technicky najnáročnejšie na Slovensku. Prakticky celá jeho trasa totiž vedie buď po mostoch alebo cez tunel. Začiatok úseku je v priamom napojení na úsek D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov. Následne premosťuje estakádou Hričovskú priehradu a vchádza do tunela Považský Chlmec. Končí priamym napojením na nasledujúci úsek diaľnice D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto.

Úsek má byť odovzdaný do užívania v októbri 2017. Na projekt je schválených 165 mil. eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava