Preskočiť ponuku Operačný program Integrovaná infraštruktúra

TLAČOVÉ SPRÁVY


Bratislava (18. marca 2015)

Ďalšia dobrá správa z Bruselu: Európska únia prispeje Slovensku z eurofondov na dôležitý cestný projekt. Ide o výstavbu úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová, ktorý je obchvatom mesta Ružomberok. Motoristom začne slúžiť už o dva roky.

Súhlasné stanovisko znamená, že Európska únia Slovensku preplatí 169 204 058 miliónov eur z celkových oprávnených nákladov projektu, zvyšok je hradený zo štátneho rozpočtu. "Dnes máme v rukách čerstvé rozhodnutie o preplatení ružomberskej diaľnice. Ide o jeden z posledných úsekov na diaľnici D1, ktorá spája východ a západ našej krajiny. Už o dva roky prestanú prúdiť cez mesto desaťtisíce áut a cesta zo Žiliny do Tatier, Popradu a ďalej na východ bude zasa o niečo kratšia, ale najmä bezpečnejšia a plynulejšia," povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. Ako dodal, "po náročných niekoľkomesačných rokovaniach s Európskou komisiou sa nám vo februári podarilo zabezpečiť peniaze na rýchlostnú cestu R2 Pstruša – Kriváň i na nákup 120 bratislavských trolejbusov. Je veľmi reálne, že v najbližších týždňoch budeme mať schválený aj projekt R2 Zvolen – Pstruša. Je to veľký úspech, pretože sú to stovky miliónov eur, ktorými Európska únia prispieva k rýchlejšej a bezpečnejšej doprave na Slovensku".

O úseku D1 Hubová – Ivachnová:
Úsek sa začína v križovatke Hubová, kde nadväzuje na pripravovaný úsek D1 Turany – Hubová. Končí sa pri obci Ivachnová a pokračuje ťahom D1 Ivachnová – Liptovský Mikuláš. Prostredníctvom križovatiek je zabezpečené prepojenie diaľnice s cestou I/59 smerom na Oravu a mesto Ružomberok.

Celková dĺžka úseku: 15,280 km
Počet mostov: 21
Tunel Čebrať: dĺžka tunelovej rúry 2 km

Projekt bude fázovaný – to znamená, že bude financovaný z programového obdobia 2007-2013 (Operačný program Doprava) a z programového obdobia 2014 – 2020 (Operačný program Integrovaná infraštruktúra).

Vizualizácie projektu ( Zdroj: NDS )

 


Tunel Čebrať


Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t. č.: + 421 918 825 059
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Riadiaci orgán Fotogaléria Hlavné oblasti Odkazy
Ministerstvo dopravy SR

Námestie slobody č. 6
P.O.BOX 100, 810 05 Bratislava
Telefón: 02 5949 4111

Vyhlásenie o prístupnosti

Fotogaléria

Operačný program Integrovaná infraštruktúra je spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov© 2017 MDV SR
Riadiaci orgán:
Ministerstvo dopravy SR
Námestie slobody č. 6, Bratislava